Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
- "Geçen yıl Türk Kızılayı olarak 24 ülkede 1 milyar liralık yani eski parayla 1 katrilyonluk yardım hizmeti yerine getirdik. Dünyada birçok devletin dahi yapamadığı bir organizasyon, bunu Türk Kızılayı olarak bizler başardık"

ZONGULDAK (AA) - Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, geçen yıl 24 ülkede 1 milyar liralık yardım hizmeti verdiklerini belirterek, "Dünyada birçok devletin dahi yapamadığı bir organizasyon. Bunu Türk Kızılayı olarak bizler başardık" dedi.

Akar, kurumun Zonguldak Şubesi'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, olağanüstü kongre sürecinde olduklarını kaydederek, bu kapsamda bölge toplantıları yaptıklarını söyledi.

Türk Kızılayının global iyilik örgütü olma yolunda hızlı adımlar attığına dikkati çeken Akar, şöyle konuştu:

"Türk Kızılayı, hem yurt içinde hem de dışında önemli görevlerde bulunmaktadır. Geçen yıl Türk Kızılayı olarak 24 ülkede 1 milyar liralık yani eski parayla 1 katrilyonluk yardım hizmeti yerine getirdik. Dünyada birçok devletin dahi yapamadığı bir organizasyon. Bunu Türk Kızılayı olarak bizler başardık. Suriye sınırında, Somali'de, Kenya'da ve Nijerya'da faaliyetler yaptık. Orta Asya'da yardıma ihtiyacı olanların yanında olduk. Her zaman mazlumun yanında kuruluş olarak hizmete devam ediyoruz. Bu işlerimize hem yurt içinde hem dışında yaptığımız çalışmalarla devam edeceğiz." 

- " Türkiye 'nin kan ihtiyacını tek başına yürüttük"

Türkiye'de 2005'te gönüllü ve güvenilir kan bağışı kampanyası başladığında 305 bin ünite temin edebildikleri bilgisini veren Akar, geçen yıl sonu itibarıyla 1 milyon 865 bin ünite bağış alarak 5 milyon insanın ihtiyacını karşıladıklarını vurguladı.

"Türkiye'nin kan ihtiyacını tek başına yürüttük" diyen Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geldiğimiz noktada Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle başlattığımız Kemik İliği Bankası (TÜRKÖK) Projesi'yle büyük adım atmış oluyoruz. Türkiye'de kemik iliği nakliyle ilgili kök hücreyi sağlayacak vericilerin ve donörlerin bağışlarını kaydetmeye başladık. Sağlık Bakanlığıyla lansman yaparak bunu kamuoyuna açıklayacağız. Başlangıcı 4-5 ay olmasına rağmen 40 bine yakın donör sağladık. Yaklaşık 5 milyon kişilik veri tabanı olduğunu düşünürsek kök hücrede başarı bize adım adım yaklaşmaktadır. Türk insanının bundan sonra kemik iliği nakli ihtiyacı yurt dışı yerine milli veri bankası Kızılay'dan temin edilecektir. Böyle büyük bir probleme de el atmış olacağız."

Akar, daha sonra yürüme engellinin yakınına tekerlekli sandalye verdi, kuruma 200 bin lira değerinde solunum maskesi bağışlayan firmaya da teşekkür plaketi takdim etti.