Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Özgecan Aslan'ın öldürülmesi Düzce, Zonguldak ve Çankırı'da protesto edildi

DÜZCE / ÇANKIRI / ZONGULDAK (AA) - Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Düzce, Çankırı ve Zonguldak'ta protesto edildi.

Düzce'de Belediye Meydanı'nda toplanan ve ellerinde pankartlar ile Aslan'ın fotoğraflarını taşıyan grup, sessiz bir şekilde Anıtpark Alanı'na kadar yürüdü. Yol boyunca vatandaşların da katıldığı grup, ellerinde taşıdığı Arslan'ın fotoğrafları ve pankartları alana bıraktı. 

AK Parti Düzce Kadın Kolları Başkanı Sabahat Uçar, olayı kınadıklarını, mazlum ve masum üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'a Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabır dilediklerini söyledi.

Olayın herkesi çok üzdüğünü ve derinden yaraladığını vurgulayan Uçar, "Allah hiçbir anneye böyle bir acı göstermesin. İnsan olma onurumuzun, vicdanımızın yerlere serildiği bu olay, kızı olan her anneyi ve babayı, insan olan herkesi büyük bir korku girdabına sürüklemiştir. Bu acıya tahammül edilemez. Bu acının tarifi yok. Özgecan'ın annesiyle bütün annelerin yüreğine bu acının düştüğünü biliyoruz" diye konuştu. 

- Çankırı

Çankırı'da Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin önünde toplanan kız öğrenciler, ellerinde taşıdıkları dövizlerle sloganlar atarak Karatekin Parkı'na kadar yürüdü. 

Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Şeyma Çetin, Özgecan'ın başına gelen olayın herkesi derinden yaraladığını ifade etti. 

Özgecan'ın katillerinin en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini belirten Çetin, "Çocukken gittiğimiz bir yerde, gezdiğimiz sokaklarda, bindiğimiz otobüslerde ağabeylerimiz , amcalarımız varken kendimizi güvende hissediyorduk. Ya şimdi? Biz mi değiştik büyürken, yoksa bu gayet normal bir şey mi? Nasıl annelerimizin, kardeşlerimizin, kızlarımızın namusu önemliyse, başka kızların, annelerin, kardeşlerin namusu da önemlidir" ifadesini kullandı.

- Zonguldak 

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde Amfi Tiyatro Alanı'nda toplanan belediye personeli ve vatandaşlar, Özgecan Aslan için dua ederek fotoğrafının üzerine karanfiller bıraktı.

Kozlu Belediye Başkanı Ertan Şahin, yaptığı konuşmada,  Aslan'ın yaşamını yitirdiği olayı şiddetle kınadıklarını belirtti.

Toplumun duyarlılığının artması gerektiğini dile getiren Şahin, "Bu tür olaylara tepkinin en üst düzeyde olacağını dünyaya haykırıyoruz. Üzücü ve konuşurken bile rahatsızlık duyduğumuz bir olay. Bu gibi canilerin her zaman  karşısında olacağız" dedi.

Protestoların ardından gruplar dağıldı.