Van'da 3 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı davası

Van'da 3 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı davası
Van'da 3 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı davası
- Erçek beldesinde 2009'daki muhtarlık seçimi sırasında bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kavganın ardından 3 kişinin öldürüldüğü, 3 kişinin yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin 17 sanığın yargılanmasına devam edildi

ZONGULDAK (AA) - Van'ın Erçek beldesinde 2009'daki muhtarlık seçimi sırasında bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kavganın ardından 3 kişinin öldürüldüğü, 3 kişinin yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin 17 sanığın yargılandığı davaya Zonguldak'ta devam edildi.

Güvenlik gerekçesiyle Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 33. duruşmada, tutuklu sanıklar Halis Güleryüz, Kasım Kıskanç, İkram Beyaztaş ve Gürgin Atlı'ın yanı sıra bazı tutuksuz sanıklar, mağdur yakınları ile tarafların avukatları hazır bulundu.

Mahkeme heyetinin söz verdiği tutuklu sanık Kasım Kıskanç, haksız yere hapis yattığını öne sürerek, "Önceki ifadelerimi tekrar ederim. Aleyhimize verilen dilekçeleri kabul etmiyorum. Ben keşif istiyorum. Adalet istiyorum. Her şeyi ben ortaya çıkartacağım. Bu konuda da iddialıyım" diye konuştu.

Sanık Gürgin Atlı'nın avukatı Şahin Cangüleç de en son tahliye edilen sanıklarla müvekkilinin delil durumunun aynı olduğunu ileri sürerek "Dosya kapsamında delil ve bilgiler aynı olmasına rağmen tutukluluğun devamına karar verilmiştir. Biz bu görüşe katılmıyoruz. Müvekkilin olay yerinde olmadığı sabittir. Sadece karşı taraf müvekkilin olay yerinde olduğunu ve ateş ettiğini beyan etmiştir. O nedenle tahliyesine karar verilmesini talep ederiz" dedi.

Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 18 Mayıs'a erteledi.

Van'ın Erçek beldesine bağlı 175 haneli ve bin 350 nüfuslu Ilıkaynak köyünde yaşayan 3 aile arasında 29 Mart 2009'daki muhtarlık seçimi sırasında çıkan kavgada 1 kişi ölmüştü. Olayın ardından aynı yıl 26 Aralık'ta Van'dan köye giden iki otomobile uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu Aziz Eskioba ile oğlu Eyüp Eskioba ve İbrahim Enterili hayatını kaybetmiş, 3 kişi yaralanmıştı.