Van'da 3 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı davası

Van'da 3 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı davası
Van'da 3 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı davası
- Erçek beldesinde 2009'daki muhtarlık seçimi sırasında bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kavganın ardından 3 kişinin öldürüldüğü, 3 kişinin yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin 17 sanıktan 12'sine üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, üçer kez 18'er yıl ve üçer kez 13'er yıl hapis cezası verildi, 5 sanık ise beraat etti - Tutuksuz yargılanan 8 sanık, kararın verilmesi için mahkeme heyeti tarafınca ara verilmesinin ardından yeniden duruşma salonuna gelmemeleri üzerine haklarında yakalama kararı çıkartıldı

ZONGULDAK (AA) - Erçek beldesinde 2009'daki muhtarlık seçimi sırasında bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kavganın ardından 3 kişinin öldürüldüğü, 3 kişinin yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin 17 sanıktan 12'sine üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, üçer kez 18'er yıl ve üçer kez 13'er yıl hapis cezası verildi, 5 sanık ise beraat etti.

  Güvenlik gerekçesiyle Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 34. duruşmada, tutuklu sanıklar Halis Güleryüz, Kasım Kıskanç, İkram Beyaztaş ve Gürgin Atlı hazır bulundu.

  Tutuksuz sanıklar Mehmet Kasım, Enver, Zeki, Mehmet, Savcı ve Mustafa Beyaztaş ile Tahir Atlı ve Menduh Kıskanç ise Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

  Sanıklar son savunmalarında, suçsuz olduklarını öne sürerek beraatlerini talep etti.

  Mahkeme heyeti, Halis Güleryüz, Kasım Kıskanç, İkram Beyaztaş ve Gürgin Atlı ile tutuksuz sanıklar Mehmet Kasım, Enver, Zeki, Mehmet, Savcı ve Mustafa Beyaztaş ile Tahir Atlı ve Menduh Kıskanç'ı "tasarlayarak ve kan gütme saikiyle" üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "yaralama" suçundan üçer kez 18'er yıl ve "yaralamaya teşebbüs" suçundan ise üçer kez 13'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

  Heyet, 5 sanığın ise beraatine karar verdi. 

  Bu arada, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılan tutuksuz sanıklar Mehmet Kasım, Enver, Zeki, Mehmet, Savcı ve Mustafa Beyaztaş ile Tahir Atlı ve Menduh Kıskanç'ın kararın verilmesi için mahkeme heyeti tarafından ara verilmesinin ardından yeniden duruşma salonuna gelmemeleri üzerine haklarında yakalama kararı çıkartıldı.

  Duruşma sonrasında bazı sanıkların cezaevi aracına bindiği sırada mağdur yakınlarına hakaret etmesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

  Van'ın Erçek beldesine bağlı 175 haneli ve bin 350 nüfuslu Ilıkaynak köyünde yaşayan 3 aile arasında 29 Mart 2009'daki muhtarlık seçimi sırasında çıkan kavgada 1 kişi ölmüştü. Olayın ardından aynı yıl 26 Aralık'ta Van'dan köye giden iki otomobile uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu Aziz Eskioba ile oğlu Eyüp Eskioba ve İbrahim Enterili hayatını kaybetmiş, 3 kişi yaralanmıştı.