Vatandaşlara karbonmonoksit zehirlenmesi uyarısı

Vatandaşlara karbonmonoksit zehirlenmesi uyarısı
Vatandaşlara karbonmonoksit zehirlenmesi uyarısı
ZONGULDAK (AA) - Alaplı Belediyesi İtfaiye Müdürü Sinan Taşkın, vatandaşların karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olması gerektiğini...

ZONGULDAK (AA) ? Alaplı Belediyesi İtfaiye Müdürü Sinan Taşkın, vatandaşların karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı  dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Taşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmelerinin, özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını belirtti.

Karbonmonoksit zehirlenmeleri nedeniyle birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini vurgulayan Taşkın, şöyle konuştu:

"Üzücü olayların yaşanmaması için vatandaşları soba kullanımı konusunda tedbirli olmaya davet ediyoruz. Aşırı doldurulan sobanın, duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalıdır. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanarak sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılması gerekmektedir."


  ETİKETLER:

  ZONGULDAK

  ,

  Hava

  ,

  yakıt

  ,

  Karşı

  ,

  taşkın