Zonguldak'da "Evimiz Engelimiz Olmasın" projesi

Zonguldak'da "Evimiz Engelimiz Olmasın" projesi
Zonguldak'da "Evimiz Engelimiz Olmasın" projesi
-Proje kapsamında, 9 ay boyunca zihinsel engelli çocukların annelerine eğitim verilecek

ZONGULDAK (AA) ? Zonguldak Valiliği koordinasyonunda Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) tarafından yürütülecek olan "Evimiz Engelimiz Olmasın" projesi kapsamında, zihinsel engelli çocukların annelerine  eğitim verilecek.

Gökçebey ilçesinde gerçekleştirilecek projede, 7-14 yaş zihinsel engelli 77 çocuğun annelerine ev ortamında çocuklarının yaşayabileceği kazaların önlenmesi konusunda bilgi ve beceri eğitimi verilecek.

Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu'nda projenin tanıtım toplantısında, engelli çocukları ilgilendiren sosyal sorumluluk projesinin hayata geçmesinden mutluluk duyduğunu söyledi.

Hayal edemeyecekleri bazı şeyleri bugün yaşadıklarını ifade eden Ergi, şöyle konuştu:

"Bundan 10 yıl önce engellilerimiz kapalı kapılar ardında toplumdan tecrit edilmişken, sağlanan sosyal, ekonomik ve eğitim imkanlarıyla toplumun birer ferdi olarak yaşamaya başlamışlardır. Toplumumuzda farkındalık yaratıldı. Bu da bize mutluluk vermekte. Ama bunun sonu yok. Toplumla bütünleşen ve güzel bir eser ortaya çıkaran herkese teşekkür ediyorum."

Gökçebey Kaymakamı Bünyamin Bilgin de sosyal projelerin birçok etkisinin olduğunu dile getirdi.

Proje koordinatörü ve BEÜ Zonguldak Sağlık Meslek Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Sevim Çelik ise zihinsel engelli çocuğa sahip ailelerin yarısının, çocuklarında sürekli kaza ve yaralanma olacağı korkusunu yaşadıklarını ve çevrelerinden hiçbir zaman sosyal destek göremediklerini kaydetti.