Zonguldak'ta köpeğin Devlet Hastanesinde ameliyat edildiği iddiası

Zonguldak'ta köpeğin Devlet Hastanesinde ameliyat edildiği iddiası
Zonguldak'ta köpeğin Devlet Hastanesinde ameliyat edildiği iddiası
- Zonguldak Bölge Veteriner Hekimleri Odasınca, köpeğe hastanede tıbbi müdahale yaparak ilaçla hayvanın yaşamına son verdiği iddia edilen doktor hakkında suç duyurusunda bulunuldu

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak Bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Alkan, Ereğli ilçesinde köpeğe hastanede tıbbi müdahalede yaparak ilaçla hayvanın yaşamına son verdiği iddia edilen doktor hakkında suç duyurusunda bulunulduklarını bildirdi.

Önder, yaptığı yazılı açıklamada, Ereğli Devlet Hastanesinde görevli Dr. R.E'nin bir arkadaşının ayağında tümör tespit edilen köpeğini acil servis cerrahi odasında ameliyat ettiği anları sosyal paylaşım sitesinde paylaşması haberlerini üzüntüyle okuduklarını belirtti.

R.E'nin mesleki yetki alanı dışında olan bir köpeğe operasyon gerçekleştirdiğini belirten Alkan, açıklamasında şunları kaydetti:

"Söz konusu hayvanın hayatının bir şekilde devamının mümkün olmayacağı kanaatiyle ötanaziye tabi tutulduğunu öğrendik. Köpeğin sahibinden izin alarak acı çekmesin diye iğneyle hayatına son veren Dr. R.E, 6343 sayılı Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile Odalarının Teşekkül Tarzına ve Göreceği İşlere Dair Kanun'un 11. maddesine aykırı hareket etmiştir. Ereğli'de tam donanımlı ve ortopedi ameliyatlarını yapabilen özel kliniklerimiz mevcuttur. Olayın bir mecburiyet ve acil bir müdahale sonucu gerçekleşmediği açıktır. Konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Böyle bir olayın bir daha meydana gelmemesi dileğimizdir." 

Ereğli Devlet Hastanesinde görev yapan ortopedi doktoru R.E'nin bir arkadaşının ayağında tümör tespit edilen köpeğini acil servis cerrahi odasında ameliyat ettiği anları sosyal paylaşım sitesinde paylaşması üzerine 16 Kasım'da hastane yönetimi soruşturma başlatmıştı.