Zonguldak'ta maden ocaklarındaki denetimler

Zonguldak'ta maden ocaklarındaki denetimler
Zonguldak'ta maden ocaklarındaki denetimler
- Zonguldak TSO Başkanı Demir: - " İş müfettişlerinin denetimleri kapsamında 6 maden üretime kapatıldı. Bunların dışında denetimi yapılan 11 maden ocağının da üretiminin durdurulması gündemde" - Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Demirsu: - "Üretime kapatılan ocaklarda işçilerin kolayca çıkış yapabileceği birbirinden bağımsız iki ayrı yolun olmaması, merkezi gaz izleme istasyonu bulunmaması ile ferdi kurtarıcı maske kullanılmaması gibi eksiklikler belirlendi"

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı 18 müfettişinin 11 Kasım'da başlattığı maden ocağı denetimlerinin sürdüğü, şu ana kadar 6 madenin üretime kapatıldığı bildirildi.

Maden şirketi sahibi Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mehmet Salih Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş müfettişlerinin denetimlerinde en çok gaz ve su sondajları konusunun üzerinde durduğunu söyledi.

Denetimlerin sahada devam ettiğini anlatan Demir, "İş müfettişlerinin denetimleri kapsamında 6 maden üretime kapatıldı. Bunların dışında denetimi yapılan 11 maden ocağının da üretimin durdurulması gündemde. Bu ocaklardaki durum, raporların ardından kesinleşecek" diye konuştu.

- Madenlerdeki eksiklikler

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Gönül Demirsu da müfettişlerin  Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) yanı sıra özel sahalardaki işletmelere ait maden ocaklarını incelediğini dile getirdi. 

İş güvenliği ve işçilerin sağlığını tehdit edici noksan bulunması durumunda kömür ocağında üretimin durdurulmasına karar verildiğini aktaran Demirsu,  "İş müfettişlerimizi gerekli incelemeleri yapıyor. Üretime kapatılan ocaklarda işçilerin kolayca çıkış yapabileceği birbirinden bağımsız iki ayrı yolun olmaması, merkezi gaz izleme istasyonu bulunmaması ile ferdi kurtarıcı maske kullanılmaması gibi eksiklikler belirlendi. Buralarda risk analizlerinin yapılmadığı da tespit edildi" ifadesini kullandı.

Demirsu, müfettişlerin ocaklarda seyyar gaz ölçüm cihazlarının varlığı ile hazırlık ve galeri ilerleme çalışmalarında kontrol sondajların yapılıp yapılmadığını da incelediğini sözlerine ekledi.