Zonguldak'ta mahalle sakinlerinden Vali Kaban'a "özür ziyareti"

Zonguldak'ta mahalle sakinlerinden Vali Kaban'a "özür ziyareti"
Zonguldak'ta mahalle sakinlerinden Vali Kaban'a "özür ziyareti"
- Kamulaştırma için taşınmazlarına biçilen değerden kesinti yapılacağını zannederek valiliğe yürüyen Roman vatandaşlar, gerçeği öğrenince Vali Ali Kaban'dan özür diledi

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta tünel inşaatı nedeniyle kamulaştırılan evlerine biçilen değerden kesinti yapılacağını zannederek valiliğe yürüyen Roman vatandaşlar, gerçeği öğrenince Vali Ali Kaban'dan özür diledi.

Mithatpaşa Tüneli inşaatı nedeniyle evleri kamulaştırılan mahalle sakinleri, taşınmazları için ödenecek bedelin Zonguldak 2. Asliye Hukuk Mahkemesince yarıya düşürüldüğü iddiasıyla valiliğe yürüdü.

"Vali istifa" ve "Çoluk, çocuğumuzu perişan ettiniz" sloganı atan grup, Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu ile görüştü.

Mailoğlu'nun, "Yanlış anlaşılmayı düzelteceğiz. 'Vali istifa' diye bağırıyorsunuz, ortada hata varsa benimdir. Hata düzelmezse gerekirse biz istifa ederiz" sözleri üzerine grup, adliyedeki görevlilerle görüşüp kamulaştırma bedelinden kesinti yapılmayacağını öğrendi.

Roman vatandaşlar, daha sonra Vali Kaban'la görüşerek, özür diledi. 

- "Yanlış anlaşılma olmuş"

Vali Kaban, yaptığı konuşmada, Vali Yardımcısı Mailoğlu'nun konuyla yakından ilgilendiğini söyledi.

"Kamulaştırmada en başından bu yana sizden yana tavır sergiledik" diyen Kaban, şunları kaydetti:

"Orada özellikle yıkım bedelinin mutlak suretle insanımızda kalması lazım. Bunun için de çaba sarf ettik ama sanırım yanlış anlaşılma olmuş. Onu düzelttik. Başka şeyler de yapmaya çalışıyoruz. Özellikle son dönemde Roman kardeşlerimiz için üniversite üzerinden çalışma hazırladık. Yapabilirsek ileride sosyal konut üzerine çalışacağız. Çok iş var yapılacak. Sizler, yüz yıllardır birlikte yaşadığımız, bizden hiç farkı olmayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kardeşlerimizsiniz. Karayollarıyla bu konuyu konuştuk ve hiçbir yardımı esirgemediler. İstiyoruz ki siz daha iyi yaşama ve daha iyi koşullarda yaşayın.

Özellikle İŞKUR üzerinden iş sahibi olabilmeniz için çalışıyoruz. Sizler için çalışıyoruz. Yurt dışından gelenlere bile bağrımızı açıyoruz ki sizlere hayli hayli yani. Bu noktada sorun yok."

Konuşmasının ardından Vali Kaban'ın "istifa etmeyeyim, değil mi?" sorusu üzerine gruptakiler, "Hayır" yanıtını vererek, ayakta alkışladı.