Zonguldak'ta özel maden ocağındaki göçük

Zonguldak'ta özel maden ocağındaki göçük
Zonguldak'ta özel maden ocağındaki göçük
- Hayatını kaybeden madencinin emekliliğine 6,5 ay kaldığı, 19 Mayıs'ta çift yevmiye verildiği için gece mesaisinde ocağa girdiği öğrenildi - Madencinin babası Ceylan: - "Dün ocağa girmeden önce görüştüğümüzde oğlum 'az bir zamanım kaldı, emekli olduktan sonra madeni bırakacağım' demişti. Nasip olmadı" - Kardeş Ceylan: -"Ağabeyim kalp hastası kızının tedavi masrafları için mecburen madende çalışıyordu"

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta özel maden ocağındaki göçükte yaşamını yitiren işçinin, emekliliğine 6,5 ay kaldığı, 19 Mayıs'ta çift yevmiye verildiği için gece mesaisinde çalıştığı öğrenildi.

 Dilaver Mahallesi'nde özel bir firma tarafından işletilen kömür ocağında henüz belirlenemeyen nedenle meydana gelen göçükte hayatını kaybeden iki çocuk babası Ergin Ceylan'ın (43) yakınları, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morgu önünde toplanarak, gözyaşı döktü.

İşçinin babası emekli madenci Abdullah Ceylan, gazetecilere yaptığı açıklamada, göçüğün belirtilen saatten önce yaşandığını ileri sürerek, oğlunun saatler sonra yer altından çıkarılabildiğini öğrendiklerini söyledi.

Evladının 6,5 ay sonra emekli olacağını anlatan Ceylan, "Dün ocağa girmeden önce görüştüğümüzde oğlum 'az bir zamanım kaldı, emekli olduktan sonra madeni bırakacağım' demişti. Nasip olmadı. Ona 'senin emekli olacağını görebileceğim mi ben?' demiştim. Evladım da 'baba az bir zamanın kaldı, merak etme' demişti. O gün çok neşeliydi, işe de öyle gitti.  Kalp rahatsılığı bulunan hasta kızını 3 ayda bir kontrol için Ankara 'ya götürüyordu" diye konuştu. 

Madencinin kardeşi Sinan Ceylan da göçüğün ardından 2 işçinin ağabeyini kurtarmak için çalıştığını, başarı olmayınca gecikmeli olarak yetkililere haber verildiğini öne sürerek, olayda ihmalin olduğu düşündüklerini belirtti.

Ağabeyinin ocakta asıl görev yeri dışında bir alana gönderildiğini öğrendiklerini aktaran Ceylan, "Burada göçük olmuş. Ağabeyim 13 yıllık madenciydi, tecrübeliydi. 16 yaşında kızı ile 13 yaşında oğlu için çabalıyordu. Kalp hastası kızının tedavi masrafları için mecburen ocakta çalışıyordu. Çünkü, kentte başka imkanı yok" ifadesini kullandı.

- "Bu sefaletten kurtulacağım' diyordu"

Ceylan, ağabeyinin ocakta çalışmasını istemediklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Babam eski bir madenci olduğundan yer altının tehlikelerini biliyorduk. Gece ağabeyimin arabası evinin önündeyse rahat uyuyor yoksa endişeli yaşıyorduk. Her gece onun yolunu gözlüyorduk. Emekli olsun da bu olay bir an önce bitsin o da rahatlasın biz de rahatlayalım diye bakıyorduk. Emekliliği az kaldığı için çok heyecanlıydı. 'Bu sefaletten kurtulacağım' diyordu. Biz onu zaten ocağa bir daha göndermeye de razı değildik."

İş yeri yetkilileri ise madende üretimin yapılmadığını, bir süre önce denetim yapan iş müfettişlerin belirlediği eksiklerin tamamlanmasına yönelik işlerin yürütüldüğünü ileri sürerek, Ceylan'ın mesaisinin 00.30'da biteceği sırada göçüğün meydana geldiğini iddia etti. Yetkililer, 19 Mayıs'ın resmi tatil olmasına karşın isteyen madencilerin çift yevmiye karşılığında ocakta çalıştırıldığını kaydetti.