Zonguldak'taki grizu faciasının 5. yılı

Zonguldak'taki grizu faciasının 5. yılı
Zonguldak'taki grizu faciasının 5. yılı
- Grizu patlamasında hayatını kaybeden 30 madenci, Yeni Karadon Servis Kuyusu'nun önünde törenle anıldı - TTK Genel Müdürü İnan: "Özellikle bizim havzamızda kömür damarlarımızın içerdiği metan ve havzamızın jeolojik yapısının son derece karmaşık olması, dünyaya kıyasla işimizi zor hale getiriyor"

ZONGULDAK (AA) - Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında, 17 Mayıs 2010'daki grizu patlamasında hayatını kaybeden 30 madenci, Yeni Karadon Servis Kuyusu'nun önünde törenle anıldı.

Kilimli ilçesindeki maden ocağının eksi 540 kodunda, taşeron olarak galeri açma işi yürüten firmanın 30 çalışanının yaşamını yitirdiği grizu patlamasının 5. yılında madenciler için anma töreni düzenlendi.

Facianın yıl dönümünün hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle bugün yapılan törende konuşan TTK Genel Müdürü Burhan İnan, 2010'da Karadon'da, 2013'te Kozlu'da, 2014'te Ermenek ve Soma'da hayatını kaybeden madencilere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilediğini söyledi.

İşçi sağlığı ve güvenliğinin, genel müdürün, müessese müdürünün, bu işle ilgili çalışan teknik elamanların, nezaretçilerin veya işçilerin tek başına halledebilecekleri bir konu olmadığını belirten İnan, "Bu konuda herkes üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirmek zorunda. Yaptığımız iş dünyanın en zor işidir. Özellikle bizim havzamızda kömür damarlarımızın içerdiği metan ve havzamızın jeolojik yapısının son derece karmaşık olması, dünyaya kıyasla işimizi zor hale getiriyor" diye konuştu.

- "Bu kazaları yaşamak istemiyoruz"

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci de madencilerin yer altında birbirlerine canlarını emanet ettiğini dile getirdi.

Yer altı madenciliğinin dünyanın en zor mesleği olduğunu vurgulayan Demirci, "Geçtiğimiz yıl Soma'da tüm halkımızın yüreğini yakan bir taşeronlaşma felaketi yaşadık. Ermenek'te 18 arkadaşımızı yine bir maden faciasında kaybettik. Yaşadığımız o acılar yüreğimizde tazeliğini koruyor. Maden işçileri olarak göz göre göre gelen bu kazaları yaşamak istemiyoruz" dedi.

16 yıllık maden işçisi Fevzi Köse ise her gün yer altına indiğinde korku yaşadığını, ölümle burun buruna çalıştıklarını anlattı. Evden aileleriyle helalleşerek çıktıklarını anlatan Köse, dualarla çalıştıklarını kaydetti.

TTK ve sendika yöneticileri ile çok sayıda maden işçisinin katıldığı törende Kur'an-ı Kerim okundu ve mevlit şekeri dağıtıldı.

Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında 17 Mayıs 2010'da meydana gelen grizu patlamasında 30 madenci yaşamını yitirmişti. Madencilerden 28'inin cenazeleri ocaktan çıkarılmış, Engin Düzcük ve Dursun Kartal'ın cenazelerine ise patlamadan 8 ay sonra ulaşılmıştı.