Zonguldak'taki orman yangını

Zonguldak'taki orman yangını
Zonguldak'taki orman yangını
- Kontrol altına alınan yangında soğutma çalışmaları sürdürülüyor

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde kontrol altına alınan orman yangınında soğutma çalışmaları sürdürülüyor.

Kocaman köyündeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle dün sabah saatlerinde çıkan yangın, Bartın, Karabük, Düzce, Zonguldak merkez ve ilçelerinden gelen arazöz ve belediyelerin itfaiye ekiplerinin yanı sıra vatandaşların desteğiyle kontrol altına alındı..

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orman örtüsünde etkili olan yangında soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Yangın ormanlık alanda yay şeklinde etkili olduğundan henüz alan hesabı yapmadıklarını anlatan Beşel, "Soğutma çalışmalarının sona ermesinin ardından ne kadar alanda zarar oluştuğunu belirleyeceğiz. Çok fazla alanın zarar gördüğünü tahmin etmiyoruz. Ekiplerimiz vardiya usulüne döndü. İş makineleriyle ve arazözlerle soğutma çalışmasını sürdürüyor. Örtüde etkili olan yangın zaman zaman çam ormanın olduğu yere sıçrasa da yayılması önlendi" diye konuştu.

Alaplı'da dün ormanlık alanda başlayan yangın, lodosun etkisiyle hızla yayılmış, alevlere 10 arazöz, 7 itfaiye aracı ve 100 kişilik ekiple müdahale edilmişti. Yangına tarla temizliği için anız yakılmasının neden olduğu iddia edilmişti, 


  ETİKETLER:

  ZONGULDAK

  ,

  Bartın

  ,

  Sabah

  ,

  İddia

  ,

  orman

  ,

  ,

  zaman

  ,

  müdahale