Cumhurbaşkanı Erdoğan: (1)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (1)
Cumhurbaşkanı Erdoğan: (1)
- "(Başkanlık sistemi) Benim buradaki arzum, gayretim hep buna yöneliktir ve sürpriz olayı da buradaki oyda olacak bir patlama ve bu konuda da eğer bu işe kendini verecek bir siyasi kadro böyle bir adımı atmaya eğer karar verirse Türkiye bundan çok kazanacaktır. İnanıyorum ki bu değişim, dönüşümü yapacak siyasi kadro da tarih boyunca unutulmayacaktır" - "Bizim derdimiz faniler değil. Biz en ideal sistem hangisidir, bunun üzerinde durmamız lazım. En ideal sistemi de belirleyebilmek için dünyada bunu kimler en iyi başarmış, bunlara bakmamız lazım"

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , başkanlık sistemiyle ilgili, "Benim buradaki arzum, gayretim hep buna yöneliktir ve sürpriz olayı da buradaki oyda olacak bir patlama ve bu konuda da eğer bu işe kendini verecek bir siyasi kadro böyle bir adımı atmaya eğer karar verirse Türkiye bundan çok kazanacaktır. İnanıyorum ki bu değişim, dönüşümü yapacak siyasi kadro da tarih boyunca unutulmayacaktır" dedi.

Erdoğan, NTV'de canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

"Seçimlerle başlarsak eğer dikkat çekici bir sözünüz var. Sürprizlerle dolu bir seçim olacak demiştiniz. Bunu açar mısınız?" sorusu üzerine Erdoğan, bu seçimlerde özellikle yeni Türkiye, yeni anayasa, başkanlık sistemi bunun üzerinde ısrarla durduğunu söyledi. 

Çünkü, 12 yıllık başbakanlık dönemi ve 9 aylık cumhurbaşkanlığı döneminde bir gerçeği tespit ettiklerini dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin artık bir değişimi, dönüşümü yaşamak durumunda olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Dünyada gerek başkanlık sistemi gerekse parlamenter sistemle idare edilen ülkelere veya Türkiye'nin geçmişine baktığımızda, gelişmeler bir yere kadar, orada artık patinaj başlıyor. Patinajı aşabilmek için idari yapılanmada bir değişikliğe gidilmesi şart. Onun için bu seçimlerin milletimiz tarafından gerek benim Cumhurbaşkanlığı seçimimde yaşadığımız gibi bu seçimde böyle bir şeyi yaşamak doğrusu benim beklentilerim içinde. Benim ısrarla sürpriz beklentim diye ifade ettiğim konu bu. Çünkü Türk milleti artık bir karar arifesinde. Bu karar arifesinde de idari bir değişimi dönüşümü ortaya koyacak."

 Türkiye'nin bu yıl G20 toplantısına ev sahipliği yapacağını anımsatan Erdoğan, buraya katılan ülkelerin büyük çoğunluğunun başkanlık sistemiyle yönetildiğine dikkati çekti.

Bunun düşünülmesi gereken bir konu olduğunu ifade eden Erdoğan, "Acaba dünyanın en zengin ülkeleri olan ki yüzde 85'ini oluşturuyor bunlar dünya sermayesinin, bu ülkeler olduğuna göre, bunlar başkanlık sistemine bu denli önem verdiklerine göre niçin acaba biz burada böyle bir değişim düşünmeyelim" diye konuştu.

- "Liderlerin büyük çoğunluğu savundu"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yakın siyasi tarihine bakıldığında liderlerin büyük çoğunluğunun başkanlık sistemini hep savunduğunu dile getirdi.

Bunların bazılarını paylaşan Erdoğan, 1970'te, Kasım Gülek'in cumhurbaşkanını halkın seçmesini istediğini anlattı.

Alparslan Türkeş'in görüşlerini de aktaran Erdoğan, "Rahmetli Türkeş, 'Güçlü iktidar, güçlü idare için başkanlık sistemini savunuyoruz. İcrayı ikiye bölemeyiz, tek bir başkan tarafından yönetilmelidir. Her konuda olduğu gibi icranın başında da bütünleşmeci olmalıyız.' Tarih 1978. Ve iki ifade, 'Güçlü iktidar, güçlü idare.' Burada tabi bu Milli Doktrin Dokuz Işık kitabında, sayfa 262. Birçok siyasetçi de bunu zaten kullandılar, ifade ettiler" dedi.

"Başkanlık için iki aday yarışacak. Başkalık sistemi raporu hükümetin önünde", "Başkanlar başkanlık istiyor" şeklindeki 1990'lı yıllarda atılan gazete başlıklarını da okuyan Erdoğan, Muhsin Yazıcıoğlu'nun 2002'de "Başkanlık sistemi şart" ifadesini kullandığını hatırlattı.

Kendisinin "Türk usulü başkanlık sistemi" sözlerinin zaman zaman eleştirildiğini ifade eden Erdoğan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 2003'te gazetelere yansıyan "Başkanlık sistemine geçmeye mecburuz, Türk usulü başkanlık" sözlerini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu mevzular dikkat edilirse yeni değil. Yani 15-20 yıldır tartışılan konuşulan mevzular. Fakat bunu tabi biz dillendirdiğimizde ki ben belediye başkanlığımdan itibaren dillendirdiğim bir konudur, biz dillendirince farklı bir yaklaşım ortaya konuluyor. Biz bu işleri ülkemizin menfaati neyi gerektiriyorsa buradan bakmamız lazım, böyle ele almamız lazım. Bunların hiçbirisi benim kişisel arzum veya geleceğimle alakalı bir şey değil. Ülkemin menfaati neyi gerektiriyorsa şu ana kadar edindiğim tecrübelerle ki bunun 4,5 yılı belediye başkanlığıdır, 12 yılı başbakanlıktır, 9 aydır da cumhurbaşkanlığı yapıyorum. Nereden baksanız 17-18 yıllık bir olay. Nereye gelmek istiyorum? Bizim derdimiz faniler değil. Biz en ideal sistem hangisidir bunun üzerinde durmamız lazım. En ideal sistemi de belirleyebilmek için dünyada bunu kimler en iyi başarmış bunlara bakmamız lazım."

-"Rahatsızlığının gerekçesi ne"

G20 ülkeleri içerisinde ABD'nin bu konuda dünya ekonomisinde en ileri ülke olduğuna işaret eden Erdoğan, Arjantin, Brezilya, Çin, Endonezya, Güney Afrika, Fransa, Güney Kore, Japonya, Meksika, Rusya üzerinden örnekler verdi. Erdoğan, Avustralya'nın valilik üzerinden bir yönetim anlayışı olduğunu ancak İngiltere uluslar topluluğuna bakıldığında da sonunda işin Kraliçe'ye dayandığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bütün bunlarla birlikte biz hala diyoruz ki 'Öyle olmaz, böyle olur.' Eğer Türkiye'nin böyle bir sisteme geçmesinden bu kadar rahatsız oluyorsanız rahatsızlığının gerekçesi ne? Efendim 'denetim.' Burada denetim yok mu? İster çift kamaralı sistemle denetle ister tek kamaralı sistemle denetle, ikisinde de ciddi manada denetlerler ve başkan oralar, yani temsilciler meclisi veya senato müsaade etmediği sürece Obama adım atamaz. Aynı şeyi gelelim Fransa'da da öyle, Rusya'ya gidelim orada da öyle. Benim buradaki arzum, gayretim hep buna yöneliktir ve sürpriz olayı da buradaki oyda olacak bir patlama ve bu konuda da eğer bu işe kendini verecek bir siyasi kadro böyle bir adımı atmaya eğer karar verirse Türkiye bundan çok kazanacaktır. İnanıyorum ki bu değişim, dönüşümü yapacak siyasi kadro da tarih boyunca unutulmayacaktır."

(Sürecek)