Türkiye sandık başında

Türkiye sandık başında
Türkiye sandık başında
- Eski CHP Genel Başkanı Baykal: - "Her seçimde saklı çok ders vardır, her seçim partilerin, siyasetçilerin kendilerini sorgulamaları için bir fırsattır"

ANTALYA (AA) - Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili adayı Deniz Baykal, oyunu Antalya'da kullandı. 

Baykal, eşi Olcay Baykal ve kızı Aslı Baykal Ataman ile birlikte oyunu kullanmak üzere Konyaaltı Caddesi'ndeki evinin yanında bulunan Barbaros İlkokulu'na geldi. Vatandaşlarla selamlaşan Baykal, oy kullanacağı "1019" nolu sandığa giderek, sıranın kendisine gelmesini bekledi. Baykal, daha sonra "Hayırlı olsun" diyerek oy pusulasını sandığa attı.

Baykal, okul bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin demokrasi tarihi için önemli bir seçim yaşandığını belirtti. 

Bu seçimde bir değişim, yenilenme umudunun çok yaygın olduğunu ifade eden Baykal, "Umarım Türkiye için bu seçimde açılacak yeni dönem özlediğimiz, beklediğimiz gelişmeleri, yani demokrasinin, hukukun üstünlüğünün kökleştiği, halkın sorunlarına sahip çıkan dürüst bir siyasetin işlediği, barış, uyum içinde işleyen bir demokrasiye destek verir" dedi. 

Her seçimin bir yenilenme, değişim umudu taşıdığına işaret eden Baykal, bu seçimde böyle bir bekleyişin hangi ölçüde gerçekleştiğini seçim sonucunun belirleyeceğini vurguladı.

Baykal, 4 yıl boyunca siyasetçilerin konuşup milletin dinlediğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

" Bugün millet konuşacak, siyasetçiler umarım dinleyebileceklerdir. Çünkü her seçimde saklı çok ders vardır, her seçim partilerin, siyasetçilerin kendilerini sorgulamaları için bir fırsattır. Umarım bu seçim de böyle değerlendirilir. Bir sorgulama yapılır, bir değerlendirme yapılır. Umarım milletin alacağı karar böyle bir sorgulamayı gerekli kılar. Bir değişimi, bir yenilenmeyi gerekli kılar."

Seçimin gerilimli bir kampanya süreci sonunda hiçbir olay yaşanmadan huzur ve barış içinde gerçekleşmesini dileyen Baykal, sayım döneminin de herhangi bir olumsuzluğa fırsat vermeden sağlıklı şekilde gerçekleşmesi temennisinde bulundu. 

Baykal, Türkiye'nin artık doğru bir seçim yapma konusunda hiçbir eksiğinin olmaması gerektiğinin altını çizdi. Seçimlerin Türkiye'ye, halka, millete hayırlı olmasını dileyen Deniz Baykal, "Bu seçim yeni ve güzel bir dönem başlatmasını diliyorum" diye konuştu. 

Eski CHP lideri Baykal, seçim sonuçlarını Antalya'da takip edeceğini kaydetti.