Türkiye sandık başında

Türkiye sandık başında
Türkiye sandık başında
- Eski CHP Genel Başkanı Baykal: - "Umarım ortaya çıkacak irade Türkiye'nin uyumuna, uzlaşmasına, kaynaşmasına ve gerçek bir demokrasiye doğru yönelmesine katkı yapar, yardımcı olur"

ANTALYA (AA) - Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya milletvekili adayı Deniz Baykal, oyunu Antalya'da kullandı. 

Baykal, eşi Olcay Baykal ile oyunu kullanmak üzere Konyaaltı Caddesi'ndeki evinin yanında bulunan Barbaros İlkokuluna geldi. Vatandaşlarla selamlaşan Baykal, 1019 no'lu sandıkta, "Hayırlı olsun" diyerek oy pusulasını sandığa attı.

Baykal, okul bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bu aşamadan sonra konuşmanın fazla bir anlamı olmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Umarım ortaya çıkacak irade Türkiye'nin uyumuna, uzlaşmasına, kaynaşmasına ve gerçek bir demokrasiye doğru yönelmesine katkı yapar, yardımcı olur. Bu dileklerle oyumu kullandım. İnşallah güzel bir seçim tamamlanır. Hem katılım yüksek olur hem de herhangi bir olay, gerginlik yaşanmaz. Şu ana kadar yaşandığına dair bir işaret yok. Sevindirici. İyi bir seçim geçirilmesini ve Türkiye'nin seçimden sonra sorunlarını çözme yoluna girmesini temenni ediyorum."

Baykal, 1 Kasım'dan sonra yeniden erken genel seçime gidileceği yönündeki görüşlerin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

"Bu aşamadan sonra bu seçimde ortaya çıkacak iradeyi de dudak bükerek karşılama, beğenmeme, millete 'Değiştir kararını' deme gücünü, hakkını, takatini, mecalini kendisinde bulabilecek bir siyasi kadro düşünemiyorum. Artık yeter. Aslında bu da gereksizdi. Ama yaptık. Ama burada biter. Bunu da uzatmanın bir anlamı yoktur. Kabul edilebilir değil. Çok yanlış yapıldı. Umarım herkes gerekli dersi alır. Herkesin gerekli dersi alacağı bir sonuç çıkar."

Bir gazetecinin seçilmesi halinde en yaşlı üye sıfatıyla tekrar geçici TBMM Başkanlığı yapacağı yönündeki sorusu üzerine Deniz Baykal, böyle bir şey olursa onur duyarak, mutlulukla görevi yerine getireceğini kaydetti.

Baykal, daha sonra gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.