Okullarda karne heyecanı

Okullarda karne heyecanı
Okullarda karne heyecanı
- Bilecik'te, ilk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören 35 bin 200 öğrenci, karnelerini alarak yaz tatiline başladı

BİLECİK (AA) - Bilecik'te, ilkokul, ortaokul ve liselerde 35 bin 200 öğrenci , karnelerini alarak yaz tatiline girdi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 2014-2015 eğitim öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla Cumhuriyet İlkokulunda düzenlenen karne dağıtım töreninde, il geneli 163 okulda görev alan 2 bin 271 öğretmen ile 35 bin 200 öğrencinin eğitim öğretim yılını tamamladığını bildirdi.

Bu karnelerin, 2014-2015 eğitim öğretim yılının değerlendirilmesi olduğunu belirten Nayir, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimizden isteğimiz, karnelerine bakıp yaz tatillerini de değerlendirmeleri. Velilerimizden de isteğimiz, hem başarıda hem başarısızlıkta velilerimizin de payı olduklarını bilmeleri. Çocuklarımızın moralini bozmadan, onları geliştirmek için neler yapılması gerekiyorsa onu yapmaya çalışmaları. Her yıl bir önceki yıldan daha başarılı olmaya yönelik hedefler koymamız lazım. Bu seneyi kapattık, artık milli eğitim teşkilatımız gelecek yılın hedeflerini ve hesaplarını yapacak. Öğrencilerimiz ve velilerimiz yine aynı şekilde başarıyı artırmak için ne gerekiyorsa onu yapacak. Her başarının altında mutlaka bir eğitim hikayesi vardır. Her başarısızlığın altında da bir eğitim eksikliğinin hikayesi vardır. Biz başarılı olmak zorundayız. Bulunduğumuz coğrafyada başarılı olmayan devletlerin, milletlerin akıbetlerinin zor olduğunu hep beraber görüyoruz. Bu işin temeli de eğitim. Arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize çok büyük görev düşüyor. Okullarımıza da büyük görev düşüyor. Bu bir sac ayağı gibi. Öğrenci, veli, öğretmen iş birliği olmadan istediğimiz başarıyı yakalayamıyoruz. İlimizde gördüğümüz, yerel yönetimlerle de güzel bir işbirliği içerisinde eğitim için gerekli bütün harcamaları yapmaya çalışıyoruz."

Belediye Başkanı Selim Yağcı da bir eğitim öğretim yılını daha acısıyla tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle geride bıraktıklarını anlatarak, "Burada oluşan olumsuzluklardan iyi dersler alarak gelecek eğitim öğretim yılında o olumsuzlukları olumluya dönüştürmek. Güzellikleri de yeterli görmeyerek daha fazla çalışarak, daha ileri bir noktaya götürmenin çabası ve gayreti içerisinde olmamız gerek" ifadesini kullandı.

Daha sonra, Vali Nayir, Belediye Başkanı Yağcı, Vali Yardımcısı Mustafa Güney, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, İl Genel Sekreteri Halis Nalbant ile sınıfları gezerek, öğrencilere karnelerini dağıttı.

Karne dağıtımının ardından velilerle sohbet eden Nayir, çocuklarının aldıkları karnelere göre değerlendirmemelerini ve sahip çıkmalarını istedi.