Mayıs ayı enflasyon rakamları

Mayıs ayı enflasyon rakamları
Mayıs ayı enflasyon rakamları
- BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Baylan: - "Enflasyon oranı aylık olarak beklentilerin altında gerçekleşse de yıllık olarak hedefin üzerinde kalınacağı görülmektedir"

BURSA (AA) - Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, mayıs ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin altında gerçekleşse de yıllık olarak hedefin üzerinde kalınacağının öngörüldüğünü bildirdi.

Baylan, yazılı açıklamasında, geçen ay tüketici fiyatlarının yüzde 0,56 düzeyinde arttığını ve yıllık enflasyon oranının yüzde 8,09 düzeyine yükseldiğini anımsattı.

Yıllık enflasyonun mayısta yükselmesinde giyim ve ayakkabı grubu fiyatlarındaki artışın etkili olduğuna, gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki düşük fiyat artışlarının enflasyonu olumlu etkilediğine işaret eden Baylan, "Enflasyon oranı aylık olarak beklentilerin altında gerçekleşse de yıllık olarak hedefin üzerinde kalınacağı görülmektedir" ifadesini kullandı.

Baylan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı'nda politika faiz oranını yüzde 7,5 düzeyinde sabit bırakarak değişikliğe gitmediğini de hatırlattı.

Faiz oranlarının sabit tutulmasında, küresel piyasalardaki belirsizlikler, döviz kuru gelişmeleri ve gıda ile enerji fiyatlarındaki oynaklıkların etkili olduğunu tahmin ettiklerine değinen Baylan, şunları kaydetti:

"TCMB, önümüzdeki dönemde zayıf seyreden dış talep koşulları ve güven endekslerindeki zayıf seyre bağlı olarak iç talepteki ılımlı seyrin enflasyona düşüş yönünde katkı vereceğini düşünmektedir. Buna bağlı olarak döviz kurunda önemli bir değer kaybı olmadığı varsayımıyla enflasyonda önümüzdeki aylarda yaşanacak düşüşlerin faiz oranları üzerindeki baskıyı azaltması mümkün olabilir ancak FED'in para politikasına ilişkin belirsizliklerin, TCMB'yi temkinli davranmaya iteceği görüşündeyiz. Dış ticaret açısından mevcut veriler, 2015 yılı ilk çeyreği itibarıyla döviz kurunda yaşanan değer kayıpları, avro-dolar paritesindeki gelişmeler ve dış pazarlarımızdaki zayıf talep koşulları nedeniyle ihracatın önemli ölçüde düştüğünü ortaya koymaktadır. İhracatın zayıf performansı yanında daha önce ithalata olumlu yansıyan petrol fiyatlarının yukarı yön çevirmesinin cari açık üzerinde olumsuz etkide bulunmasını bekliyoruz."


  ETİKETLER:

  Döviz

  ,

  Türkiye

  ,

  PPK

  ,

  FED

  ,

  Politika

  ,

  Para

  ,

  Ayakkabı

  ,

  faiz

  ,

  petrol

  ,

  gıda

  ,

  yönetim

  ,

  Enerji

  ,

  tcmb

  ,

  2015