Türkiye sandık başında

Türkiye sandık başında
Türkiye sandık başında
- Kalkınma Bakanı Yılmaz, oyunu Diyarbakır'da Şehit Polis Sabri Kün İlkokulunda kullandı - Yılmaz: -"(Diyarbakır'daki patlama) Çok kuvvetli şüpheyle bir gözaltı var. Fail bulunmuş durumdadır. İnsanlık dışı vahşi eylemi yapanların adalet önünde mutlaka hesap vereceklerini hep birlikte göreceğiz" - "Herkes oyunu özgürce, hiçbir baskı altında kalmadan kullansın. Milli irade en güzel şekilde sandığa tecelli etsin"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin, "Çok kuvvetli şüpheyle bir gözaltı var. Fail bulunmuş durumdadır. İnsanlık dışı vahşi eylemi yapanların adalet önünde mutlaka hesap vereceklerini hep birlikte göreceğiz" dedi.

Kayapınar ilçesindeki Şehit Polis Sabri Kün İlkokulunda kayıtlı bulunduğu 1214 numaralı sandıkta oyunu kullanan Bakan Yılmaz, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, huzur ve barış içinde bir seçim olmasını temenni etti.

Halkın seçim sayesinde özgür iradesini sandığa yansıttığı belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"Demokrasinin güzel günlerinden birini yaşıyoruz. Milletimiz, sandıklara giderek, tercihini, özgür iradesini sandığa yansıtıyor. Zaten buna yapılacak herhangi bir müdahale hukuken çok ciddi yaptırımlara maruz kalır. Bu hem de hiçbir şekilde ahlaki değildir. Hiç kimsenin hakkı hiç kimseye geçmemelidir. Herkes hakkı neyse onu almalıdır. İnşallah düzenli ve tertipli bir şekilde seçim olur."

Yılmaz, seçimin tüm partiler, demokrasi, millet ve Türkiye 'nin geleceği için hayırlı olmasını dileyerek, okulları gezdiğini, kentte seçime katılımın yüksek göründüğünü söyledi.

- Diyarbakır'daki patlama 

Gazetecilerin, Diyarbakır'daki patlamayla ilgili kaydedilen bir gelişme olup olmadığı yönündeki sorusuna Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuya ilişkin açıklama yaptığını hatırlattı.

Yılmaz, "Çok kuvvetli şüpheyle bir gözaltı var. Fail bulunmuş durumdadır. Bu konudaki gelişmeler, detayları ilgili kurumlarca yeri geldikçe paylaşılacaktır. Bu aşamada, detaya girmemiz doğru olmaz" ifadesini kullandı.

Kısa sürede patlamanın failine ulaşılmasının sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan Yılmaz, adli makamlar, Emniyet Müdürlüğü ve ilgili kurumların başarılı bir çalışma yaptığını söyledi.

Yılmaz, failin bulunmasıyla spekülasyonların da önüne geçildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Maalesef geçmişte de yaşadık, failler bulunmadığı zaman yüzlerce spekülatif senaryolar geliştirilebiliyor, çok haksız ithamlar oluşturulabiliyor. Kamuoyunun adalet hissi tatmin edilemiyor. Failler bulunduğu zaman, hesap sorulduğu zaman, adalet önünde hesap verdikleri zaman hem o spekülasyonların önüne geçilmiş, hem de halkımızın adalet duygusu karşılık bulmuş oluyor. İnsanlık dışı vahşi eylemi yapanların adalet önünde mutlaka hesap vereceklerini hep birlikte göreceğiz."

Bakan Yılmaz, patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifa diledi.