Türkiye sandık başında

Türkiye sandık başında
Türkiye sandık başında
- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde İl ve İlçe Seçim Kurullarınca alınan karar doğrultusunda birleştirilen Şırnak'ın Cizre ilçesinde 93, Silopi ilçesinde 35, Batman'da 94 ve Mardin'in Nusaybin ilçesinde de 6 sandıkta seçmen oyunu kullanıyor - Vatandaşlardan Edip Çelik: - "İrademizle güven içerisinde oyumuzu kullandık" - Reşat Yiğiz: - "Güven içinde oyumuzu kullandık. Hiçbir sıkıntı yok, hayırlısı olsun" - Siirt'te yıkım kararı bulunan okuldaki 6 sandık başka bir okula kuruldu

DİYARBAKIR (AA) - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde seçmen, bazı il ve ilçelerde gerekli görülmesi üzerine birleştirilen sandıklarda oyunu kullanıyor.

Bazı mahallelerin coğrafi konumu, mesafe durumu ve seçmen sayısı göz önünde bulundurularak söz konusu mahallelerde seçim sandığı kurulmasının güvenlik zafiyetine yol açacağı kanaatine ulaşan bölgedeki bazı İl ve İlçe Seçim Kurulları'nca birden fazla seçim bölgesine ait seçim sandıkların birleştirilmesinin uygun olacağı sonucuna varıldı.

Bu kapsamda birleştirilen Şırnak'ın Cizre ilçesinde 93, Silopi ilçesinde 35, Batman'da 94 ve Mardin'in Nusaybin ilçesinde de 6 sandıkta saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi sürüyor.

Vatandaşlar ikametlerinin bulunduğu mahallelerde güvenle oyunu kullanmaktan memnuniyet duyuyor.

- Batman

İl Seçim Kurulu'nun ildeki Kurhan, Yavuz Selim, Petrolkent, Pazaryeri, GAP, Seyitler, Belde, 19 Mayıs ve Petrol mahallelerindeki 94 sandığın her mahallede tek bir okulda toplanması yönündeki kararı doğrultusunda söz konusu 8 mahallede toplam 94 sandığın birleştirildiği okullara gelen vatandaşlar oyunu kullanıyor.

Vatandaşlardan Edip Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hiçbir sorun yaşamadan oylarını kullandıkları için mutlu olduğunu söyledi.

 "Kendi irademizle güven içerisinde oyumuzu kullandık" diyen Çelik, sonucun hayırlı olmasını diledi.

Reşat Yiğiz ise sandıkların birleştirildiğini yeni öğrendiğini ifade ederek, daha önce 19 Mayıs Ortaokulu'nda oy kullandığını bu seçimde sandıkların birleştirilmesi nedeniyle Yahya Kemal Beyatlı Lisesi'nde sandığa gittiğini belirtti.

Yiğiz, "Güven içerisinde oyumuzu kullandık. Hiçbir sıkıntı yok, hayırlısı olsun" dedi.

İl Seçim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda Yavuz Selim, Petrolkent, Pazaryeri, GAP, Seyitler, Belde, 19 Mayıs ve Petrol mahallelerindeki 94 sandık mahalle dışına çıkarılmadan, her mahallede tek bir okulda toplandı.

- Mardin

Mardin'in Nusaybin ilçesinde İlçe Seçim Kurulu'nca alınan kararla Yeni Şehir Mahallesi'ndeki Yavuz Selim İlkokulundaki 6 sandık, okulun çevresinde hendekler kazılması ve barikatlar kurulması nedeniyle aynı mahallede bulunan Süleyman Bölünmez Anadolu Lisesine kuruldu.

Karar üzerine vatandaşlar sandıkların bulunduğu okula gelerek oy verme işlemini gerçekleştirdi.

Vatandaşlardan Adnan Erkil, önemli olanın oylarını kullanabilmeleri olduğunu vurgulayarak, hiçbir sıkıntı yaşamadan oylarını kullandıklarını aktardı.

Süleyman Gök ise evlerinin bir sokak ilerisindeki okulda oy kullandığını anlatarak, "Oyumuzu rahatça kullandık" ifadesini kullandı. 

- Şırnak

Şırnak'ın Cizre ilçesinde İlçe Seçim Kurulu tarafından alınan karar ile Cudi, Nur ve Sur mahallelerinde daha önce sandıkların kurulacağı yer olarak belirlenen okulların etrafında hendeklerin kazılması ve barikatların bulunması, güvenlik güçleri ile sandık üyelerinin görevlerini sağlıklı ortamda yapabilmelerinin sağlanması ve seçmenlerin rahat şekilde oy kullanmalarını temin için bazı okullardaki 93 sandık, söz konusu mahallelerdeki başka okullarda kuruldu.

Vatandaşların İlçe Seçim Kurulu tarafından belirlenen okullarda oy verme işlemi sürüyor.

Silopi İlçe Seçim Kurulu'nun kararı ile ilçe merkezinde Barbaros Mahallesi'ndeki Yavuz Selim İlköğretim Okulu'nda kurulacak sandıklar Vatan İlköğretim Okulu'nda, Karşıyaka Mahallesi'ndeki Silopi Anadolu Lisesi'nde kurulacak sandıklar Atatürk İlköğretim Okulu'nda, Şehir Harun Boy Mahallesi'ndeki Şehit Üsteğmen Ahmet Konuksever İlköğretim Okulu'ndaki sandıklar Vali Kamil Acun Çok Programlı Lisesi'nde, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Hürriyet İlköğretim Okulu ve İstiklal İlköğretim Okulu'ndaki sandıklar Selahaddin Eyyübi İlköğretim Okulu'nda kuruldu.

Ayrıca bazı köylerde seçmen sayısı 50'nin altında olan sandıklar da birleştirildi.

İlçede oy verme işlemi sandıkların birleştirildiği okullarda devam ediyor.

- Siirt'te yıkım kararı verilen okuldaki sandıklar

Bu arada Siirt'te Afetevler Mahallesi'ndeki Mevlana İlkokulu'na yıkım kararı verilmesi nedeniyle okulda kurulması planlanan 6 sandık Kooperatif Mahallesi'ndeki Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Ortaokulu'nun ek binasında kuruldu. 

Vatandaşların oy kullanırken sıkıntı yaşamaları için seçmen kağıtlarında yer alan Mevlana İlkokulu tabelası asıldı.

Vatandaşlardan Halil Çiftçi, vatandaşlık görevini yerine getirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Oy kullanmak için önümüzde hiçbir engel yoktu" diyen Çiftçi, seçimin barış ve huzura vesile olmasını belirtti.

Afetevler Mahallesi'nden oy kullanmak için geldiğini anlatan Raziye Ekinci ise sandığa sorunsuz gittiklerini aktardı.

Ekinci, "Hiçbir sorun çıkmadı. Oyumuzu kullandık. Barış istiyoruz, başka hiçbir şey istemiyoruz" dedi.

Arif Aşkara ise sorunsuz bir şekilde oy kullanmanın huzurunu yaşadıklarını ifade ederek, seçimlerin herkes için hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.