Türkiye sandık başında

Türkiye sandık başında
Türkiye sandık başında
- Düzce, Zonguldak, Kocaeli ve Bolu'da yaşlı ve hasta vatandaşlar, ambulanslarla getirildikleri okullarda sağlık ekiplerinin yardımıyla oylarını kullandı

DÜZCE (AA) - Düzce, Zonguldak, Kocaeli ve Bolu'da 26'ncı Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi için oy kullanmak isteyen yaşlı ve hasta vatandaşlar, sağlık ekiplerince sandık başına getirildi.

Düzce'de Sancaklar Mahallesi'nde ikamet eden ve yürüme güçlüğü çeken 82 yaşındaki Hatice Akbak, oy kullanacağı okula gidebilmek için İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Evde Sağlık Hizmetleri Merkezinden yardım istedi.

Sağlık görevlilerince evinden alınan yaşlı kadın, ambulansla oy kullanacağı Şükran-Sedat Şenkardeşler Ortaokuluna götürüldü. Sağlık personelince oy kullanacağı 1248 No'lu sandığın bulunduğu sınıfa getirilen Akbak, sağlık görevlilerinin yardımıyla oyunu kullandıktan sonra yeniden ambulansla evine götürüldü.

Akbak, oy kullanma işlemi sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, oyunun hayırlı olmasını diledi. Seçimlerin Türkiye için iyi geçmesi temennisinde bulunan Akbak, "Ülke için kim hayırlı olacak ise o başa gelsin" ifadesini kullandı.

- Zonguldak

Zonguldak'ın Tepebaşı Mahallesi Su Deposu Sokak'ta oturan Afi Deveci, milletvekili genel seçimi için oy kullanmak istediklerini yakınlarına söylemesi üzerine İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Merkezinden yardım istendi.

Ambulansla evden alınan kadın, oy kullanacağı Anadolu İmam Hatip Lisesine götürüldü.

Sağlık personelince "1160 numaralı" sandığın bulunduğu sınıfa ulaştırılan kadın, görevlilerin yardımıyla oyunu kullandı.

- Oy kullanmaya giderken engelli kalmıştı

Zonguldak'ta 20 yıl önce oy kullanmaya giderken geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan 73 yaşındaki Ayşe Çiftçi, Yayla Ortaokulunun birinci katındaki sandığa, yakınları ve polislerin taşıdığı tekerlekli sandalyesiyle çıkarılarak burada oy kullandı.

Çiftçi, 20 yıl önce yine oy kullanmaya giderken trafik kazasında yakınlarını kaybettiğini, kendisinin de felç olduğunu belirterek, "Ellerimi ve bacaklarımı kullanamıyorum. Buna rağmen vatandaşlık görevimi yapmaktan asla vazgeçmedim. Engelli platformu olmadığı için zorluk çekiyorum ama oy kullanmaya mecburuz" dedi.

- Bolu

Bolu İzzet Baysal Mahallesi'nde ikamet eden bir kadın da 112 Acil Servisi arayarak yürümekte zorluk çektiğini belirterek, oy kullanmak için İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Merkezinden yardım istedi.

Ambulansla evden alınan kadın, oy kullanacağı Canip Baysal Anadolu Lisesine götürüldü.

Yaşlı kadın, oyunu ambulansın içerisinde sandık kurulu başkanı gözetiminde kullandıktan sonra ambulansla evine bırakıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bolu İl Halk Sağlığı ve Sağlık Müdürü Mahmut Arık, kendilerini arayarak oy kullanacağı yere gitmek için yardım isteyen, hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlara en kısa zamanda yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti.

- Kocaeli

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde yaşayan engelli Müfit Ertan da oyunu okul bahçesinde, sandık kurulu başkanı gözetiminde kullandı.

Yakınlarının yardımıyla Karamürsel Mesleki ve Teknik Lisesine gelen Ertan, yürüyemediğini ve merdivenlerden çıkamayacağını belirterek, oyunu okul bahçesinde kullanmak istedi.

Bunun üzerine Ertan, okul bahçesinde sandık başkanı gözetiminde oy kullandı.