Okullarda karne heyecanı

Okullarda karne heyecanı
Okullarda karne heyecanı
- Erzurum, Kars, Iğdır ve Ağrı'da 2014-2015 eğitim öğretim yılının sona ermesinden dolayı, öğrencilere karneleri verildi - Ağrı'da düzenlenen törende, engelli öğrencilerin sunduğu gösteri ilgi gördü

ERZURUM (AA) - Erzurum, Kars, Iğdır ve Ağrı'da 2014-2015 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle öğrenciler karne sevinci yaşadı.

Erzurum merkez ve ilçelerdeki okullarda düzenlenen törenlerle 10 bin 99 ana sınıfı olmak üzere toplam 172 bin 878 öğrenci karnesini aldı. Karnelerine bakan öğrencilerden bazıları sevinirken, bazıları gözyaşlarını tutamadı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Palandöken ilçesindeki Nihat Kitapçı İlk ve Ortaokulu'nda düzenlenen törende, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade etti.

Velilerin, çocukların sağlıklı, huzurlu, başarılı ve ayakları yere sağlam basan bireyler olarak yetişmelerinde emeklerinin büyük olduğunu ifade eden Arslan, "Karne notları nasıl olursa olsun, çocuklarımıza güvenmeli, onları cesaretlendirmeli, eksikliklerini tamamlamaları için gereken katkıyı hep beraber sağlamalı, hiçbir karnenin çocuklarımızdan daha değerli olmadığını asla unutmamalıyız" diye konuştu.

Öğrencileri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Arslan, "Notlarınız ne olursa olsun umudunuzu, cesaretinizi, inancınızı ve kendinize olan güveninizi diri tutarak, boş zamanlarınızda kitap okuyarak spor yaparak ve seyahat ederek iyi bir tatil geçirmenizi diliyorum" ifadelerini kullandı.

- Kars

Kars'ta, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının sona ermesi ile 70 bin 200 öğrenci karne heyecanı yaşadı. Gazi Ahmet Muhtar Paşa İlkokulu'nda düzenlenen törenle öğrencilere karneleri verildi. 

Öğrencilerle okula gelen anne ve babalar da çocuklarının karne sevincine ortak oldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, burada yaptığı açıklamada, il genelinde 70 bin 200 öğrencinin karne heyecanı yaşadığını ve bu öğrencilere 4 bin 600 öğretmenin ders verdiğini söyledi.

- Ağrı

Ağrı'da düzenlenen törenle, öğrencilere karneleri verildi. Özel Eğitim Uygulama Merkezi Salonu'nda düzenlenen törende, otizm ve zihinsel engelli çocukların sunduğu gösteri ilgi gördü.

İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, burada yaptığı konuşmada, bireyin yetersizlik türü ve derecesi ne olursa olsun eğitim hakkının Türkiye 'de yasalarla koruma altına alındığını belirtti.

Yetersizliği olan bireylere yönelik dünyada ve Türkiye'de eğitim politikaları incelendiğinde bireysel özelliklere uygun eğitim programlarının hazırlandığını anlatan Dursun, "Bu amaçla 2014 yılında eğitim öğretime başlayan Özel Eğitim Uygulama Merkezi birinci ve ikinci kademede 60 civarı orta ağır zihinsel engelli ve otizm öğrencisi, 34 öğretmen ve 2 idareci bulunmaktadır" ifadesini kullandı.

Vali Vekili Rasim Belge ile İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, engelli öğrencilere karnelerini verdi. 

- Iğdır

Iğdır'da 2014-2015 eğitim-öğretim yılının sona ermesi ile 53 bin 700 öğrenci karne heyecanı yaşadı. Şehit Öğretmen Şevki Akgün İlk ve Ortaokulu'nda düzenlenen törenle İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit, karneleri dağıttı.