Türkiye sandık başında

Türkiye sandık başında
Türkiye sandık başında
- HDP Sözcüsü Bilgen, oyunu Kars'ta kullandı - Bilgen: "Şu ana kadar güvenlik görevlilerinin, son derece duyarlı ve anlayışlı hareket ettiklerini gördük. Herhangi bir gerilime, sıkıntıya şahit olmadık" - "Bu ülke hepimizin ve bu ülkede birlikte yaşayabilmek için sandık sınavını da hep birlikte başarıyla vermemiz gerekiyor"

KARS (AA) - Milletvekili genel seçimi için oyunu Kars'ta kullanan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da alınan seçim güvenliği tedbirlerine ilişkin, "Şu ana kadar güvenlik görevlilerinin, son derece duyarlı ve anlayışlı hareket ettiklerini gördük. Herhangi bir gerilime, sıkıntıya şahit olmadık" dedi. 

Bilgen, genel seçim için oyunu kullanmak üzere Kars İstasyon Mahallesi'ndeki Gazi Ahmet Muhtar Paşa İlköğretim Okulu'na geldi. 

Okulda oy kullanımının yapıldığı sınıfları ziyaret ederek, sandık görevlilerine karanfil veren Bilgen, kayıtlı olduğu 1061 no'lu sandığın bulunduğu sınıfa geçerek burada oyunu kulandı. 

Bilgen, oy kullanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, halkın bir önceki seçimde ortaya koyduğu irade dikkatli şekilde okunmadığı ve onun gereği yapılmadığı için Türkiye'nin yeniden seçime gitmek zorunda kaldığını savundu. 

Yapılan seçimin bu nedenle insanların büyük bir endişe ve tedirginlik içerisinde gittiği bir seçim olduğunu öne süren Bilgen, "Ümit ediyoruz ki bu seçim hem güven içerisinde gerçekleşsin, huzur içerisinde gerçekleşsin. Hiç kimsenin burnunun kanamadığı, herkesin özgür iradesiyle tercihini yaptığı bir seçim olsun. Ülkemizde birlikte yaşamaya, barışa ve seçmen iradesinin siyasetin asıl öznesi haline geldiği, demokrasinin olmazsa olmazı kabul edildiği, hazmedildiği, sindirildiği bir seçim sonucu ortaya çıksın" diye konuştu.

Bilgen, sabah saatlerinden itibaren bölgedeki il ve ilçelerde sandıkları da ziyaret ettiklerini ve sıkıntılı bir durum gözlemlemediklerini de belirterek, "Şu ana kadar güvenlik görevlilerinin, son derece duyarlı ve anlayışlı hareket ettiklerini gördük. Herhangi bir gerilime, sıkıntıya şahit olmadık. Bu ülke hepimizin ve bu ülkede birlikte yaşayabilmek için galiba sandık sınavını da hep birlikte başarıyla vermemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.