Afyonkarahisar

Afyonkarahisar
Afyonkarahisar
Önceki gece başlayan endişeli bekleyiş dün sabah yerini derin bir acıya bıraktı. Afyon'daki patlamanın ağır bilançosu ülkeyi sarstı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

25 askerin şehit düştüğü, 4’ü asker 4’ü sivil 8 kişinin de yaralandığı Afyonkarahisar’daki patlama tüm ülkeyi derinden sarstı. Afyon’daki Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda mühimmat sayımı sırasında meydana gelen patlama sonucu çıkan yangın ve devam eden patlamalar arama-kurtarma çalışmalarını güçleştirdi. Patlamayı duyan kışladaki askerlerin aileleri olay yerine akın etti, ancak çocuklarının akıbeti hakkında ancak dün öğle saatlerinden sonra bilgi sahibi olabildiler. Kazanın dehşetini Afyon halkı da yakından hissetti. Patlama sonucu çevreye çok sayıda askeri mühimmatın yayıldığı görüldü.
Afyonkarahisar’da önceki akşam saat 21.15 sıralarında, 41. Mühimmat Bölük Komutanlığı’na ait 32 numaralı cephanelikte Susurluk’tan getirilen askeri mühimmatın “tasnifi ve depolanması sırasında” patlama meydana geldi. O sırada cephanelikte görevli olan 2 astsubay, 2 uzman çavuş ve 21 er hayatını kaybederken 4’ü asker 4’ü sivil 8 kişi de yaralandı.
Patlamanın yaşandığı kışlanın içindeki depo enkaza dönerken, bölgede otların tutuşması nedeniyle yangın paniği yaşandı. İtfaiye ekipleri yangının diğer cephaneliklere sıçramaması için uzun süre çaba sarf etti. Patlamada çevreye yayılan askeri mühimmat nedeniyle itfaiye ekipleri de zor anlar yaşadı. Bu mühimmatın patlama olasılığı nedeniyle itfaiye ekipleri zaman zaman araçlarından inmeden müdahale etmeye çalıştı.

Gece yarısı içtima ve...
Afyonluları sokağı döken patlama, kışlanın hemen yakınında bulunan Ataköy ve Kışlacık köylerinde de maddi hasara neden oldu. Patlama sonucu çok sayıda taş ve kaya parçasının, kışlanın yakınında bulunan evlerin çatılarını deldiği görülürken, başta el bombaları olmak üzere çok sayıda askeri mühimmat köylülerin tarlaları ve bahçelerine saçıldı. Bazı köylüler, tarlalarında, şehit askerlere ait parçalar bulduğunu da anlattı.
Patlamadan hemen sonra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu kışlaya gelerek incelemelerde bulundu. Gece yarısı yapılan içtimada 25 askerin eksik olduğu belirlendi. Ancak bölgeye yayılan askeri mühimmatın patlama olasılığı arama ve kurtarma çalışmalarının sabah saatlerine kalmasına neden oldu. Sabah Ankara ve çevre illerden gelen uzman ekiplerin çalışması sonucu patlamanın olduğu cephaneliğe girilebildi.
Olaydan yaralı kurtulan er Fatih Yüksel, Radikal’e yaptığı açıklamada, patlama sırasında nöbette olduğunu söyleyerek, “Mevzideki nöbet yerine yeni gelmiştik. Saat 21.15 sıralarında patlama meydana geldi. O sırada üzerime bir alev topu geldiğini gördüm. Kısa bir süre sonra tekrar yeni bir patlama oldu, bulunduğum mevziden aşağıya düştüm. Miğferim ve şarjörüm sağa sola dağıldı. Kuleye çıkıp bilgi vermeye çalıştım. Daha sonra rütbeli personelin yardımıyla bulunduğum mevziden alınarak hastaneye getirildim. Hangi arkadaşımın hayatını kaybettiğini bilmiyorum” dedi.
Yaralı askerlerden Hasan Boncuk ise “Mühimmat deposunda sabah saatlerinde başladığımız istifleme akşam saatlerine kadar sürdü. Yatsı namazı için başka bir bölüme geçtim, namaz sırasında patlama oldu, 40-50 metre savruldum” diye konuştu.

‘Sanki füze atıldı’
Evi ve arabası ağır hasar gören Ataköy Mahallesi sakinlerinden Ali Koç ise, patlamanın hemen ardından evlerini boşalttıklarını belirterek, “Sanki buraya bir füze atılmış gibiydi. Dağdan, cephaneliğin bulunduğu yerden bizim evlere doğru bir ateş topu geliyordu. Çocuklarımı alarak hemen kaçtım. Evim ve arabam ağır hasar gördü” dedi.
İlerleyen saatlerde, aynı zamanda Afyon milletvekili olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu olay yerine geldi. Askeri yetkililerden bilgi aldıktan sonra açıklamalarda bulunan ve daha sonra hastaneye giderek yaralı askerleri ziyaret eden Eroğlu, öğlen saatlerinde CHP ve MHP milletvekillerinden oluşan bir heyetle olay yerine tekrar geldi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da olay yerinde askeri yetkililerden bilgi aldı.

İçtimada yoktular 
Astsubay Kıdemli Başçavuş Bedri Nayim / Erzurum
Astsubay Kıdemli Çavuş
Murat Döğer / Kırıkkale
Uzman Çavuş
Hüseyin Apaydın / Balıkesir
Uzman Çavuş
Cüneyt Akkuş / Ordu
Er Ayhan Kurtçu/Kastamonu
Er Kadir Aydın/Aksaray
Onb. Fatih Şalgam/Kastamonu
Er Bayram Uluer/Çorum
Onb. Burak Kaplan / Çorum
Onb. Emrah Aral / Manisa
Onb. Emrah Kartal / Zonguldak
Onb. Hayri Kaya / Gaziantep
Onb. Emre Yıldırım / Nevşehir
Onb. Ahmet Sandalcı / Kırıkkale
Mehmet Emre Özer /Gaziantep
Hüseyin Gökhan Eriç / Isparta
Tolga Taştan / Bursa
Ahmet Tosun / Adana
Burak Ümit Gedik / Erzincan
Onur Fikret Dülger / Trabzon
Mücahit Coşkun / Zonguldak
Barış Öztürk / Eskişehir
Mehmet Emin Çağun / Iğdır
Abdullah Tokgöz / Yozgat
Faruk Ergeç / Ankara