15 yıl sonra

15 yıldır Radikal'e hep heyecan duyarak yazı yazdım. Bu süre zarfında yazılarımın herhangi birinin basılmaması gibi bir tasarrufla karşılaşmadım. Ne de kimse bir paragrafı kaldırmamı hatta bir cümleyi içeriğini sakıncalı bularak değiştirmemi önerdi. Peki neden mi ayrılıyorum?

Radikal’in pazar eki Radikal2’de bundan 15 yıl önce düzenli yazmaya başladım. Radikal2 Haziran 2014’de yayın hayatına son verene kadar hemen her hafta bu ek için yazı yazdım. Buna ilaveten, 2009’dan beri Radikal’de de hafta bir yazı yazıyorum. Radikal kağıt baskısına son verdiğinden beri bu haftada iki olarak devam ediyor.

Böyle bir giriş yapınca konunun nereye geleceği genellikle bellidir. Evet, Radikal’e köşe yazısı olarak yazdığım son yazı bu. Bir köşe yazısı değil zaten, sadece ayrılık yazısı.

15 yıldır Radikal’e hep heyecan duyarak yazı yazdım. Bu süre zarfında yazılarımın herhangi birinin basılmaması gibi bir tasarrufla karşılaşmadım. Ne de kimse bir paragrafı kaldırmamı hatta bir cümleyi içeriğini sakıncalı bularak değiştirmemi önerdi. İktidar veya başka güç odaklarından benim hakkımda gazete yönetimine şikayet veya baskı gelip gelmediğini bilmiyorum. Geldiyse de bu bana hiç yansıtılmadı. 15 yıldır, Radikal yayın yönetmenleri ve Radikal2 yayın sorumluları bana bu anlama gelecek en küçük bir imada bulunmadılar. Bunun Türkiye basın-yayın dünyasında çok büyük bir ayrıcalık olduğunun bilincindeyim. İsimlerini burada tek tek saymak mümkün değil. Hepsine bana göreli büyük bir özgürlük içinde yazma olanağı sağladıkları için teşekkür ederim.

Neden o zaman ayrılıyorsun diye haklı olarak soracak olanlara vereceğim yanıt basit. Radikal’de yazmaya son vermemin yegane nedeni, başka bir mecrada yazı yazmak, 15 yılda belki biraz rutinleşmiş bir uğraşa yeni bir soluk katmak arzusudur.

Radikal’in yalnız internette yayımlanmasından beri başlayan yeni hayatını yöneten sevgili Ezgi Başaran’a ve sayıları maalesef iyice azalan Radikal gazetesi çalışanlarına verdikleri zor uğraşta başarılar dilerim. İnternet sitesi değil, internette yayımlanan bir gazete olma mücadelesi veriyorlar ve geçen dokuz ayda bunu büyük ölçüde başardılar. Sadık bir okuyucusu ve destekçisi olmaya devam edeceğim Radikal’in bu yeni mecrada bir öncü işlevi gören uğraşının başarıyla devam etmesini canıgönülden diliyorum.

http://www.radikal.com.tr/132227413222743

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

radikal önemli! - keremaras

Dijital ortama başarılı şekilde uyum sağlamış genç kuşak mensubu olsam da, bilgi alışverişinin ekrandan değil de basılı medya üzerinden olmasını daha değerli ve tercih edilir bulmuşumdur. Bu açıdan Radikalin hard copy yaşamının sonlanmasına çok üzülmüştüm. Lakin dijital ortama çok başarılı adapte oldu Radikal ve keyifle takip ediyorum birçokları gibi. Bu dönemdeki objektif, analizci, eleştirel, kavga ve hakaretten uzak ve de göze güzel hitap eden yayın anlayışını çok çok değerli buluyorum. Ahmet İnselin yazılarına son vereceğine üzüldüm ama başka mecrada tabi ki takip edeceğiz. Lakin Radikal bu şekilde devam etmeli. Herşeyin hit sayısı ve reytingle ölçüldüğü günümüzde, niteliğin niceliğe üstün olduğunu ve rafine bir okuyucu kitleniz bulunduğunu belirtmek isterim sevgili Radikal. Gerçi ziyaretçi sayısının az olduğunu da hiç sanmıyorum. Ezcümle, fonksiyonunuz çok önemli, lütfen yılmadan tam yol ileri.

Yolunuz açık olsun. - user433512

Bana göre;ciddi,sağlam akademisyen bilgeliği,dürüstlüğü,bazen de bu niteliklerin oluşturduğu naiflik kokulu, zaman zaman öğretici ama genellikle düşündürtücü yazılarınızı,şahsen özleyeceğimi söylemek isterim.Yeni mecranızda da izleyebilmek ümidiyle,yolunuz açık olsun.

Tekrar görüşmek üzere - İtaatsiz

Yolun açık olsun