Türkiye şehitlerini uğurladı

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki törende Tarık Emeket'in kardeşi Sevgi, tabutun başından ayrılmak istemedi.

Hakkâri şehitleri Çavuş Mustafa Uysal Antalya'da, Asteğmen Mehmet Bozkuş Uşak'ta, Astsubay Soner Özübek Eskişehir'de, er Tarık Emeket Kars'ta, er Vedat Kutluca Kırıkkale'de Kore gazisi dedesinin yanında, köyünün ilk şehidi er Abdurrahman Doğan Adıyaman'da, Onbaşı Lokman Eker Yozgat'ta, Çavuş Selçuk Gürdal ile er Yavuz Öztürk Afyonkarahisar'da, er Mehmet Cücük Gaziantep'te, er Zekeriya Yatı Ordu Kumru'da, er Samet Saraç Bursa'da, sayıları yüz binleri aşan vatandaşlarca uğurlandı.

'70 milyon kişi arkanızdayız, o kedileri istiyoruz'
GAZİANTEP: Antep'teki tarihi kalabalık Bakan Tüzmen'i yuhaladı.
FOTOĞRAF: MURAT ATAY / AA


GAZİANTEP - Şehit er Mehmet Cücük, memleketi Gaziantep'te toprağa verildi. Cenaze törenine Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Asım Güzelbey'in de aralarında bulunduğu 40 bin kişi katıldı. Tören sırasında Bakan Tüzmen'in yanına yaklaşan kişiler "Biz hiçbir Kürdü Türkiye'ye teslim etmeyiz, hatta bir kediyi bile" diyen Irak Devlet Başkanı Talabani'ye atıfta bulunarak, "70 milyon nüfusla arkanızdayız. O kedileri istiyoruz" diye bağırdı. 'PKK mecliste', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Mecliste PKK istemiyoruz' sloganları hiç durmazken kalabalıkta Bakan Tüzmen'i yuhalayanlar da oldu. Tepkilere çok sinirlenen Tüzmen, polisin güvenlik önlemleri altında cenaze töreninden ayrıldı. Cücük'ün cenazesi, Şehitkamil ilçesine bağlı Göksuncuk Köyü'nde toprağa verildi.
Gaziantepliler, 1999 yılında trafik kazasında ölen Gaziantep milletvekili ve Susurluk Komisyonu Sözcüsü Mehmet Bedri İncetahtacı'nın cenazesinden bu yana ilk defa böyle kalabalık bir cenaze töreni gördüklerini söyledi. (dha)Tarla üstünde cenaze namazı
YOZGAT: Tuğgeneral Ali Aydın, cenaze töreni boyunca şehidin babası Ali İhsan Eker'in elini bırakmadı.
FOTOĞRAF: SEYFİ ÇELİKKAYA /aa


YOZGAT - Er Lokman Eker, memleketi Yozgat'ta 30 bin kişinin katıldığı cenaze töreninden sonra binlerce araçlık konvoy eşliğinde götürüldüğü Buzacıoğlu Köyü'nde toprağa verildi. Eker için Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan törende Ayakta durmakta güçlük çeken şehit annesi Selvinaz Eker elini öpen Tuğgeneral Ali Aydın'ın boynuna sarılarak gözyaşı döktü. Yozgat Valisi Amir Çiçek de konuşma yaparken duygulanıp ağladı. Cenaze daha sonra 'Kahrolsun PKK', 'Askere uzanan eller kırılsın', 'Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz' sloganları eşliğinde doğduğu köye götürüldü. Buzacıoğlu Köyü camisine sığmayan kalabalığın tarlaların üzerinde kıldığı namazın ardından Eker burada toprağa verildi. (aa)


Oğlunun gerçekten öldüğüne ancak benini görünce inandı
BURSA: Filiz Turan (ortada), törende güçlükle ayakta durabildi.
FOTOĞRAF: MURAT TAYDAŞ / AA


BURSA - Jandarma komando er Samet Saraç, Bursa'da Ulucamii'de kılınan namazın ardından 70 bin kişinin katıldığı bir cenaze töreniyle toprağa verildi. 15 yıl aradan sonra kavuştuğu oğlunu doyamadan toprağa veren anne Filiz Turan, cenaze töreninde güçlükle ayakta durabildi.
Oğlunun gerçekten de öldüğüne ancak kulağının arkasındaki beni gösterilince ikna olan ve "Oğluma söz verdim. Ağlamayacağım" diyen Turan'ın acısı, cenazeye katılanları sarstı. Samet Saraç'ın anne ve babası boşandıktan sonra, kardeşiyle birlikte evlatlık olarak verildiği, bu aile de ölünce babasına geri döndüğü öğrenildi. 15 yıl öz annesini öldü bilen Samet Saraç, şehit olmadan bir yıl önce, kendi çabalarıyla 'Kokusunu çok özledim' dediği annesini bulmuştu. Saraç'ın toprağa verilmesi sırasında, babası Mustafa, kardeşi Sunay ve üvey annesi Fahriye Saraç'ın da metanetli olmaya çalıştığı görüldü. 70 bin kişinin katıldığı tören sonrası bayrağa sarılı tabut Pınarbaşı Şehitliği'ne getirildi. Ailesine ve arkadaşlarına "Ben şehit olacağım. Arkamdan ağlanmasını istemiyorum" diyen Saraç, sloganlarla toprağa verilirken Gelemiç Köyü Muhtarlığı'nın büyük pankartı dikkat çekti: 'İstiklal Savaşı'nda 90 şehit verdik, Samet son şehidimiz olsun. Vatanımız sağ olsun.' (dha)


Cenazede askerle polis tartıştı
ESKİŞEHİR: Eskişehir'deki cenaze töreni sırasında 'Hükümet istifa' sloganı atanlar oldu.
FOTOĞRAF: DENİZ AÇIK / AA


ESKİŞEHİR - Şehit Astsubay Soner Özübek, 40 bin kişinin katıldığı törenle uğurlandı. Şehit Özübek için Eskişehir Reşadiye Camii'nde düzenlenen törene Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, DSP Genel başkanı Zeki Sezer, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckard da katıldı. Unakıtan'ı görününce dua seslerine "Hükümet istifa" sloganları karıştı. Unakıtan'ı yuhalandı. PKK ve DTP aleyhine slogan atan kalabalık avluya sığmayınca bazı vatandaşlar cenaze namazını yollarda kıldı.
Cami avlusundaki kargaşa nedeniyle Emniyet Müdürü Savaş Yücel "Gerekirse cop kullanın" deyince askerle polis arasında tartışma yaşandı. Acılı baba Tuncer Özübek PKK'yı sevindirmemek için ağlayamayacaklarını söylerken "Evlat hepimizin evladı" diyerek, törene katılanlara teşekkür etti. Şehidin kardeşi Gamze Özübek, ağabeyinin üniformasını giydi. Özübek, Kanlıca Şehitliği'nde toprağa verildi. (Radikal)


Kore gazisi dedesinin yanına gömüldü
KIRIKKALE: Keskin ilçesi şehit erin cenazesi için sokağa döküldü.
FOTOĞRAF: Afp


KIRIKKALE - Piyade er Vedat Kutluca, Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde Kore Savaşı'nda gazi olan dedesinin yanında toprağa verildi. Kutluca'nın cenazesi Kırıkkale'den bayrak- larla süslenmiş araçlardan oluşan konvoy eşliğinde ve sloganlarla Keskin Çarşı Camii'ne getirilirken annesi Gülhan Kutluca, sakinleştirici iğneyle ayakta duruyordu. Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, cenaze törenin ardından vali ve garnizon komutanıyla birlikte şehit erin evine taziye ziyaretinde bulundu. Şehit er Kutluca'nın halasının oğlu astsubay Şuayip Sakallı'nın da 1996 yılında Gaziantep'in Islahiye ilçesinde şehit olduğu öğrenildi. (aa, dha)


Manavgatlı çocuklar okul yerine cenazeye gitti
ANTALYA: Manavgat'ta dün idari izinli sayılan yüzlerce öğrenci şehit uzman çavuş Uysal'ın 79 yaşındaki annesinin elini öptü.
FOTOĞRAF: OKAN ÖZER / AA


ANTALYA - Piyade Uzman Çavuş Mustafa Uysal memleketi Antalya'nın Manavgat ilçesi Taşağıl beldesine bağlı Çardak Köyü'nde toprağa verildi. Törene 20 bin kişi katılırken binlerce kişi de Taşağıl beldesinden itibaren yollara çıkarak slogan attı. Şehidin 14 yaşındaki kızı Büşra ile 11 yaşındaki oğlu Hüseyin, 'Hainler sevinmesin' diye tören boyunca tek damla gözyaşı dökmedi. İdari izinli olarak cenaze törenine katılan yüzlerce Manavgatlı öğrenci tek tek Uysal'ın 79 yaşındaki annesi Nefise Uysal'ın elini öptü.
'Barzani şaşırma sabrımızı taşırma', 'Hepimiz askeriz silah isteriz' sloganlarının atıldığı meydan, bayrak denizine dönerken kanatlarına Türk bayrağı takılmış küçük bir uçak, defalarca alanın üzerinde uçtu. Uysal, 22 yaşında ölen erkek kardeşi İbrahim ve ninesi Ümmü Uysal'ın mezarlarının yanı başındaki kabre defnedildi. (dha)


Yolları kapattılar
UŞAK: Yakınları şehidin asteğmen üniformasıyla çekilen fotoğrafını severek ağladı.
FOTOĞRAF: MENMET ÖZDOĞRU / AA


UŞAK - Asteğmen Mehmet Bozkuş Uşak'ta düzenlenen törenle toprağa verildi. Uşak merkez ve ilçelerinden binlerce vatandaş cenaze törenine katıldı. Cenazeye katılmak isteyen bir grup vatandaş, Ankara-İzmir karayolunu bir süre trafiğe kapattı. Yücetepe Camisi'ne sığmayanlar yollarda abdest alıp namazı kıldı. 'Hepimiz Mehmetiz' ve 'Türk Kürt kardeştir, PKK kalleştir' sloganları atıldı. Şehit asker, Garnizon Şehitliği'nde toprağa verildi. (aa, dha)


Esnaf kepenk kapattı
ADIYAMAN: Er Abdurrahman Doğan 15 bin kişi ve protokolün katıldığı törenle toprağa verildi. Doğan Çemberlitaş Köyü'nün ilk şehidiydi.
FOTOĞRAF: FADIL BİNZET / DHA


ADIYAMAN - Çemberlitaş Köyü'nün ilk şehidi er Abdurrahman Doğan, Adıyaman'da15 bin kişinin katıldığı törenle Adıyaman'da toprağa verildi. Adıyaman esnafı işyerlerini kapatarak İl Müftüsü Mehmet Avcı'nın kaldırdığı cenaze namazına katıldı. Çemberlitaş Köyü ilk şehidinin cenazesini beklerken, şehit annesi Fatma'nın Türkçe bilmediği anlaşıldı. Şehidin yakını olan Zeynal Çitçi "Biz Kürdüz. Hepimizin başı sağ olsun. Devletimiz var olsun" diye konuştu. Şehit Doğan'dan geriye geçen yıl köyde yeğenleriyle incir ve üzüm toplarken çekilen neşe içindeki bir fotoğrafı kaldı. (dha)


Artık Sarıkamış şehitlerinin yanında yatacak
KARS: 20 yaşındaki Tarık Emeket, Kars'ın iki hafta içinde verdiği üçüncü şehit olmuştu.
FOTOĞRAF: MUKADDER YARDIMCIel / dha


KARS - 20 yaşındaki er Tarık Emeket için memleketi Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 3 bin kişinin katıldığı cenaze töreni düzenlendi. Emeket'in naaşı, 1914'te, Osmanlı- Rus Savaşı sırasında donarak şehit olan 90 bin askerin koyun koyuna yattığı Allahuekber Dağları'nın eteğindeki Sarıkamış'a bağlı Aşağı Sallıpınar Köyü'nde toprağa verildi. Vali Mehmet Ufuk Erden, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, Kars Belediye Başkanı AKP'li Naif Alibeyoğlu'nunda katıldığı tören sırasında şehit erin annesi Hasgül ile babası Aslan Emeket ve kardeşlerinin feryatları yürekleri dağladı. (dha)


Afyonkarahisar'da çifte acı
AFYONKARAHİSAR: Çavuş Gürdal ve er Öztürk köylerinde toprağa verildi.
FOTOĞRAF: ibrahim laleli / dha


AFYONKARAHİSAR - Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal ile piyade er Yavuz Öztürk için dün memleketleri Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde tören düzenlendi. Belediye önündeki törende 15 bin kişi teröre lanet okudu. Törene katılan Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak" derken, Gürdal'ın asker kıyafeti giyen eşi Naciye Gürdal, "Beni Hakkâri'ye gönderin" dedi. Eski Belediye Başkanı MHP'li Hayrettin Barut ise cenazede, Eroğlu'nun konuşması sırasında, "Bilal nerede?" diye bağırdı. (dha, aa)


Stadyumda cenaze töreni
ORDU: Cenaze töreni için Kumru ilçesi bayraklarla donatıldı.
FOTOĞRAF: HAYATİ AKÇAY / AA


ORDU - 20 yaşındaki er Zekeriya Yatı, memleketi Ordu'nun Kumru ilçesinde düzenlenen askeri törenin ardından toprağa verildi. Şehir Stadı'nda yapılan törene yaklaşık 20 bin kişi katıldı. 'Meclis'te PKK istemiyoruz', 'Ankara uyuma askerine sahip çık ' sloganları atıldı. Yatı, Fizme beldesi Karapınar Mahallesi'nde aile kabristanına gömüldü. (dha, aa)


Şehitlerin ismi okula verilecek
ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AB desteğiyle yapılan 153 okuldan 12'sine Hakkâri Dağlıca'da şehit olan askerlerin isimlerinin verileceğini açıkladı. Okullar için 31 Ekim 2007'de Adıyaman'ın Kapta ilçesinde toplu açılış töreni yapılacak. Kâhta ilçesinde yaptırılan okula Adıyamanlı şehit Abdurrahman Doğan'ın adı verilecek. (aa)